kovo 02, 2015

... nes mokytoja graži :)

- Ahh, ir vėl ... Aš nenoriu į mokyklą...
- Ateik, klausyk, - pasakyk nors vieną gerą dalyką apie mokyklą.
- Nea, nėra.
- Pasakyk vieną gerą dalyką, kas tau patinka.
- Nėra.
- Yra, tikrai yra. 
- .grrr...
- Na, kad ir toks, kad tavo mokytoja graži! Ar graži tau tavo mokytoja?
- Mhmmm.
- Tai štai, šiandien eini į mokyklą dėl to, kad mokytoja graži :)
O rytoj sugalvosi ką nors kita. 

(Pokalbis su pirmoku pirmadienio rytą.)
*****

Pastaruoju metu daug galvoju apie mokymą (darbas mano toks :)), mokyklas, mokytojus, moksleivius, ugdymą... Svarstau ir ieškau, kas būtų geriausia mano vaikams, kurie nepaliaujamai auga ir žengia link mokyklos slenksčio. O vienas jį mina jau 6 mėnesius. 
Aš pati mokyklą prisimenu tik gerai. Niekada neturėjau kažkokių didelių problemų, pykčių, traumų ar žlugdančių patirčių joje. Iki 7-os klasės mokiausi sustiprintos dailės klasėje, taigi turėdami per savaitę net 6 dailės pamokas tikriausiai išpiešdavom ir išlipdydavom visus nepasitenkinimus ir paversdavom juos meno kūriniais :) Paskui perėjau į J. Balčikonio mokykloje naujai kuriamas gimnazines klases, kur besimokydama patyriau, ką iš tiesų reiškia mokytis ir mokytis daug. Tačiau net ir ten neturėjau blogų patirčių, jaučiausi gerai, norėjau mokytis, turėjau svajonių ir planų ateičiai. Tikriausiai buvo akimirkų, kai nenorėdavau eiti į mokyklą, bet nepamenu, kad būčiau tai kartojusi kasryt (galbūt mano tėvai galėtų paliudyti skirtingai, būtų įdomu sužinoti...). 
O štai mano septynmetis Vilius vis dažniau kartoja, kad nenori į mokyklą, kad nenori mokytis. Sunku tai girdėti iš vaiko, kuris tik neseniai pradėjo mokytis. Vis galvoju, ar čia jis toks (nes ir į darželį vis nenorėjo eiti), ar tai mokymo metodikos įtaka, kad vaikas nenori mokytis, nors išmokti naujų dalykų kaip ir nori...
Stebėdama jį ir du kol kas dar laisvus nuo taisyklių ir įpareigojimų trimečius svarstau, kokia mokykla jiems tiktų ir patiktų? Dar pernai rudenį aptikau, kad Vilniuje steigiama demokratinė mokykla. Pasidomėjusi supratau, kad tai ir yra TAI, ko aš ieškau savo vaikams. Laisvės ir atsakomybės, dalyvavimo ir pasitikėjimo, partnerystės ir bendruomeniškumo, ir kad viskas sumoje nenumuštų noro mokytis. Neseniai buvau susitikime su demokratinio ugdymo atstovu iš D.Britanijos - Sean Bellamy (Sands demokratinė mokykla). Jis dalinosi patyrimu, kaip pats sprendė, kokios mokyklos norėtų savo dukroms. Taigi, jie su žmona susėdo ir surašė savo lūkesčius mokyklai. Pabandysiu ir aš :)

Aš norėčiau, kad mano vaikai mokykloje išmoktų:
- mokytis
- džiaugtis pasiekimais ir laimėjimais
- priimti nesėkmes ir iš jų pasimokyti
- prisiimti atsakomybę
- nebijoti bandyti
- suprasti, ko jie nori
- bendradarbiauti ir draugauti
- gerbti kitus žmones ir jų nuomonę
- gerbti savo gebėjimus, talentus ir ribas (trūkumus)
- ieškoti sprendimų

Aš norėčiau, kad mano vaikai mokykloje patirtų:
- sėkmę
- nesėkmę
- pažinimo džiaugsmą
- nuobodulį
- įkvėpimą
- nusivylimą
- užsispyrimą/atkaklumą tęsti
- tėkmę (flow)
- susižavėjimą kito žmogaus talentu ar žiniomis

Aš norėčiau, kad mano vaikai mokykloje jaustųsi:
- saugūs
- suprasti
- išgirsti
- gerbiami
- laukiami
ir
laimingi.

Ar tai daug? Manau, kad taip. Bet aš vis tiek to tikiuosi :) Juk turiu teisę į lūkesčius, kaip ir į nusivylimą. Mano galvoje jau kaip ir nuspręsta - mažieji mokysis Demokratinėje mokykloje (jau pradedu taupyti ;)). O su Viliumi dar teks pereiti pasirinkimų ir apsisprendimų kelią. Tikiu, jog priimsime geriausią sprendimą jam, nes spręsime drauge. Ir dar turime 6 mėn. iki antros klasės pradžios :)


5 komentarai:

Anonimiškas rašė...

o kurioj mokykloj buvo dailė sustiprinta? (Čia, kaip supratau, apie Panevėžį kalbate)?

vaida rašė...

Dailė buvo sustiprinta 12-oje vidurinėje, dabar net nežinau kaip ji vadinasi. Taip, kalba eina apie Panevėžį.

Anonimiškas rašė...

O kas buvo negerai lankant darzeli? Koki ten motyvai neiti? Ziniuko mokykla nesudomino??

Natalja rašė...

Smagu kad tokių tėvų vis daugėja :)

vaida rašė...

Anonimui :) Lankant darželį kaip ir viskas buvo gerai. O ir darželį lankė tikrai labai gerą. Bet beveik kasryt girdėdavau, kad aš nenoriu į darželį. Tiesiog norėdavo likti namuose. Manau, jis tiesiog naminis (arba maminis) vaikas :)